Що таке поліграф?
Поліграф, більш відомий як детектор брехні – це науковий прилад, здатний одночасно реєструвати зміни декількох фізіологічних параметрів (кров'яний тиск, частота пульсу, дихання, електрошкірна активність, і ін.), у той час, як обстежуваній особі ставиться низка запитань, що стосуються специфічного розслідуваного факту. Записи (поліграми), отримані в ході перевірки на детекторі брехні, інтерпретуються поліграфологом (фахівцем детектора брехні). Слово "поліграф" дослівно означає "багатопишучий" (від грец. polys - багато і grapho - пишу).
Хто винайшов поліграф (детектор брехні)?
Поліграф (детектор брехні) був винайдений у 1921 р. студентом-медиком Каліфорнійського університету й співробітником Поліцейського департаменту американського міста Берклі штату Каліфорнія, Джоном Огастусом Ларсоном (1892-1965). Доктор Ларсон, уродженець міста Шелберн канадської провінції Нова Шотландія, уперше в історії зареєстрував одночасно більше одного фізіологічного параметру з метою детекції брехні. Доктор Ларсон розробив і використовував безперервний метод одночасної реєстрації змін частоти пульсу, кров'яного тиску й дихання. Поряд із детектором брехні, доктор Ларсон використовував тест/наукову процедуру, розроблену в 1915 році доктором Вільямом Молтоном Марстоном (1893-1947) у Гарвардській психологічній лабораторії й застосовувану ним у різних розслідуваннях у роки Першої світової війни. Доктор Ларсон модифікував процедуру доктора Марстона й застосовував її в поліцейській справі Поліцейського департаменту міста Берклі починаючи з 1921 року.
Наскільки важливий винахід детектора брехні?
Поліграф офіційно вважається одним із найважливіших винаходів людства. Наприклад, поліграф (детектор брехні), винайдений Джоном Ларсоном у 1921 році, включено до переліку 325 найбільш значущих винаходів усіх часів альманаху Британської енциклопедії від 2003 року. Британська енциклопедія (Британніка), вперше видана в 1768 році, є найвідомішою, шанованою, найбільш повною і найстарішою універсальною енциклопедією англійською мовою, і одним із найбільш достовірних джерел інформації у світі.
Яка компанія є лідером виробництва поліграфів?
Компанія Lafayette Instrument Company, розташована в місті Лафаєт, штат Індіана, США, є беззаперечним світовим лідером виробництва та продажу детекторів брехні. Lafayette Instrument Company, заснована в 1947 році Максом Вастлом (1915-1990), випустила свій перший детектор брехні на початку 1950-х років. Під управлінням теперішніх власників компанії Кристофера Л. Фосетта, Дженніфер Д. Райдер й Терренса Г. Екарда, і колишнього президента Роджера Б. МакКлеллана, частка світового ринку поліграфів компанії Lafayette Instrument Company досягла близько 90 відсотків.
Як можна придбати детектор брехні?
Залежно від Вашого місця розташування, Ви можете придбати детектор брехні безпосередньо в компанії Lafayette Instrument Company або в ексклюзивного представника компанії Lafayette Instrument Company у Вашій країні. Якщо Ви живете в Україні, Білорусі, Молдові, Грузії, Азербайджані й ін., Ви можете придбати поліграф у компанії АРГО-A (Київ, Україна) – ділер номер один детекторів брехні компанії Lafayette Instrument Company в Європі й ділер номер два у світі.
Які поліграфи затверджені МЛП і чому?
Поліграфологічна апаратура, затверджена МЛП включає поліграфи й аксесуари поліграфа виробництва Lafayette Instrument Company. Детектор брехні існує для того, щоб захистити громадськість за допомогою верифікації правди (встановлення істини) і детекції брехні. МЛП займає конкретну позицію стосовно того, що поліграфологи можуть досягти успіху в захисті громадськості використовуючи лише передові поліграфологічні прилади, тому що в нашій професії недопустимі навіть мінімальні погрішності. Об'єктивні ринкові сили вказують на те, що Lafayette Instrument Company випускає саме ту переважаючу поліграфологічну апаратуру для детекції брехні, яку ринок цінує найбільше. Ринкові сили свідчать також про те, що глобальна гегемонія компанії Lafayette Instrument Company в області виробництва й продажу поліграфів стала можливою завдяки конкурентній перевазі її продукції та послуг. Для МЛП очевидно, що в країнах, де рішення про купівлю поліграфів базується на об'єктивності, а не на політичних, патріотичних, корумпованих і інших подібних мотивах, переважна більшість поліграфологів віддають перевагу детекторам брехні виробництва Lafayette Instrument Company.
Які поліграфологічні школи затверджені МЛП?
Перелік навчальних закладів із підготовки поліграфологів (фахівців детектора брехні), затверджених МЛП, включає всі двадцять вісім (28) поліграфологічних шкіл акредитованих APA та Chicago Polygraph Institute (CPI) – поліграфологічна навчальна установа штату Індіана, США, акредитована МЛП і представлена в Європі компанією АРГО-A (м. Київ, Україна).
Як можна стати поліграфологом?
Для того, щоб стати поліграфологом, Ви повинні закінчити навчальний заклад із підготовки поліграфологів, акредитований МЛП або APA. Щоб бути прийнятими цими навчальними закладами, кандидати повинні відповідати високим вимогам до освіти, етики й моральних якостей. Крім того, вони мають володіти чудовими рисами характеру й репутацію, і не мати судимостей.
Як можна стати членом МЛП?
Членство в Міжнародній лізі поліграфологів - привілей. Тільки випускники поліграфологічних навчальних закладів, акредитованих МЛП і АРА, мають право на членство в МЛП. Крім того, вони повинні використовувати детектори брехні, затверджені МЛП і/або АРА, які відповідають суворим міжнародним стандартам якості. Якщо Ви відповідаєте вищезгаданим вимогам, зв'яжіться з нами, щоб подати заяву про прийом у члени МЛП.
Хто використовує детектори брехні?
Поліграфні обстеження проводяться поліграфологами в приватному, правоохоронному й державному секторах у приблизно 80 країнах. Детектор брехні найбільш активно використовується у США, Мексиці, Ізраїлі, Україні, Росії, ПАР, Колумбії, Японії, Південній Кореї, Сінгапурі, Канаді, Індії, Польщі, Румунії, Угорщині, Болгарії, Словенії, Хорватії, Сербії, Чехії, Словаччині, Литві, Туреччині, Саудівській Аравії, Об'єднаних Арабських Еміратах, Австралії, Філіппінах, Малазії, Індонезії, Сальвадорі, Панамі, Гватемалі, Іспанії та ін. США очолює цей список, щорічно здійснюючи мільйони перевірок на детекторі брехні. Перелік відомих користувачів поліграфа у США включає: Міністерство оборони та його агенції розслідувань Армії, Флоту, Морської піхоти й Повітряних сил, Агенцію національної безпеки, Центральне розвідувальне управління (ЦРУ), Секретну службу США, Федеральне бюро розслідувань (ФБР), Податкове управління США, Міністерство енергетики, Адміністрацію по контролю над дотриманням законів про наркотики й численні інші розвідувальні й федеральні правоохоронні агенції. Поліграф також використовується штатними й місцевими правоохоронними агенціями, федеральними й окружними прокурорами, громадськими захисниками, адвокатами, відділами пробації й нагляду за умовно-достроково звільненими, державними й приватними компаніями.
Наскільки точний поліграф?
Останні дослідження показують, що точність нових комп'ютерних поліграфів становить близько 100 відсотків. Протягом останніх 75 років було проведено понад 250 досліджень щодо вірогідності, точності й надійності поліграфних обстежень (American Polygraph Association 1996 Polygraph Issues & Answers). Виходячи з дванадцяти окремих досліджень, що включають у себе 2174 реальні випадки починаючи з 1980 року, точність висновків кваліфікованих поліграфологів становить 98% (Norman Ansley, "The validity and reliability of polygraph decisions in real cases", Polygraph, v.19, 1990). Дослідження ясно свідчать про те, що за умови проведення компетентним поліграфологом, перевірка на детекторі брехні є найточнішим доступним засобом визначення правди й брехні.
Чи використовуються результати поліграфних обстежень у суді?
Результати перевірок на детекторі брехні використовуються як докази в суді в деяких країнах, наприклад, у Японії, Індії, США. У Сполучених Штатах Америки, більшість штатів дозволяють використання результатів поліграфних перевірок у якості доказів, якщо сторони погодилися на їхню допустимість до проведення поліграфного обстеження, відповідно до умов угоди.
Як довідатися чи кваліфікований поліграфолог?
Найлегший спосіб упевнитися, що Вас тестує компетентний фахівець детектора брехні – запитати про те, чи є він або вона членом Міжнародної ліги поліграфологів і/або Американської асоціації поліграфологів. Ми рекомендуємо Вам зв'язатися із МЛП або APA, щоб підтвердити членство в них Вашого поліграфолога.
На що слід звертати увагу при пошуку поліграфолога?
Дуже важливо вибрати професійно навченого, акредитованого й сертифікованого поліграфолога. Кожен кваліфікований фахівець детектора брехні повинен досягти певної компетентності, перш ніж одержати сертифікат поліграфолога. Необхідно переконатися в тому, що поліграфолог отримав освіту в навчальному закладі, акредитованому МЛП або АРА, що вимагається МЛП і АРА. Остерігайтеся неетичних людей, що видають себе за кваліфікованих поліграфологів, хоча, насправді, вони не проходили формального навчання й не мають кваліфікації. Ціна послуг, наданих шарлатаном може виявитися нижче звичайної; однак, Вам слід ставитися скептично до результатів його/її обстежень на детекторі брехні.
Чи можу я обдурити детектор брехні?
Ні, Ви не можете обдурити детектор брехні. Якщо Ви знаєте, що брешете, поліграф обов'язково виявить брехню. Кожен кваліфікований поліграфолог, який закінчив поліграфологічний навчальний заклад, акредитований МЛП і/або АРА, безсумнівно виявить брехню. Крім того, комп'ютерний поліграф, затверджений МЛП, має феноменальний ступінь точності, що досягає 100 відсотків, і використовується спільно з надефективними поліграфними аксесуарами, що дозволяють поліграфологові виявляти протидії, до котрих обстежувана особа може вдаватися, намагаючись вплинути на результат перевірки на детекторі брехні.
Як довго триває перевірка на детекторі брехні?
Залежно від складності й кількості розслідуваних тем, перевірка на детекторі брехні, зазвичай займає 2-3 години.
Що включає звичайне поліграфне обстеження?
Професійне поліграфне обстеження складається з трьох фаз: передтестова співбесіда, обстеження й аналіз поліграм. Звичайне поліграфне обстеження триває 2-3 години. Найтривалішою фазою обстеження є 45-90 хвилинна передтестова співбесіда. Під час передтестової співбесіди поліграфолог заповнює необхідні документи й обговорює тестові запитання для того, щоб обстежуваний повністю зрозумів кожне запитання перед проходженням обстеження. Фахівець детектора брехні також пояснює процес перевірки на детекторі брехні й відповідає на всі запитання, що викликають занепокоєння в обстежуваного. Обстеження відбувається в тихій кімнаті при закритих дверях у присутності поліграфолога й обстежуваного, без сторонніх осіб, із метою запобігання впливу факторів, що відволікають обстежуваного. Поліграфолог закріплює на тілі обстежуваного необхідні датчики й ставить попередньо обговорені запитання, що вимагають односкладової відповіді - "так" або "ні". Фізіологічні показники реєструються з датчиків детектора брехні у формі поліграм. В останній фазі поліграфного обстеження поліграфолог аналізує поліграми й робить висновок щодо правдивості обстежуваної особи.
Чи впливає нервозність на результат поліграфного обстеження?
Ні. Нервозність не спричиняє перешкод поліграфному обстеженню. Очікується, що кожна людина, яка проходить перевірку на детекторі брехні, нервує незважаючи на те, має намір вона відповідати на запитання правдиво чи брехливо. Зазвичай обстежуваний відчуває певну нервозність протягом усієї перевірки, а не лише, коли поліграфолог ставить йому якесь окреме запитання. Тому, поліграфолог відслідковує реакції обстежуваної особи на специфічні запитання, що перевищують рівень реакцій, пов'язаних зі звичайним хвилюванням. Якби нервовий стан впливав на результат поліграфного обстеження, нікому ніколи не вдалося б успішно пройти тест на детекторі брехні.
Хто є найвидатнішим поліграфологом усіх часів?
Ленард Кілер (1903-1949), уродженець міста Північний Берклі, Каліфорнія, США, є найвидатнішим поліграфологом усіх часів. Провівши понад 30000 перевірок на детекторі брехні, Ленард Кілер вважається одним із найвизначніших наукових кримінологів світу, чий внесок у становлення й розвиток детекції брехні важко переоцінити. У 1925 році Ленард Кілер (студент психології Стенфордського університету, працюючий у Департаменті поліції міста Берклі), уніс два істотні вдосконалення до поліграфа Ларсона: металевий сильфон (тонкостінна металева трубка або камера з гофрованою бічною поверхнею, застосовувана як чутливий елемент), для високоякісної реєстрації змін кров'яного тиску, пульсу й дихання, та кімограф, який дозволив поліграмному паперу рухатися під пишучими перами детектора брехні з постійною швидкістю. У 1936 році Кілер додав третій фізіологічний компонент до свого поліграфа – психогальванометр – пристрій для вимірювання змін опору шкіри. Ця версія поліграфа Кілера стала прототипом сучасного детектора брехні, у результаті чого Кілер вважається "батьком сучасного поліграфа". Окрім удосконалення поліграфа, Кілер також зробив вагомий внесок у розвиток поліграфологічних методик. Ленард Кілер винайшов всесвітньовідомий Поліграф Кілера, на який він одержав патент у 1931 році. Поліграф Кілера став найбільш широко використовуваним поліграфом у світі протягом наступних трьох десятиліть. У 1948 році Ленард Кілер заснував Поліграфологічний інститут Кілера, який розташовувався на вулиці Огайо в місті Чікаго – перший у світі навчальний заклад із підготовки поліграфологів. Інститут випустив безліч видатних експертів у галузі поліграфології. У 1948 році Кілер з'явився в фільмі-трилері "Дзвонити: Нордсайд, 777", у головній ролі якого знявся один із найвидатніших акторів "Золотого віку" Голлівуду, Джеймс Стюарт. Критики відзначили, що новобранець екрану Кілер був чудовим граючи самого себе. Ленард Кілер помер у віці 45 років від масивного інсульту. Урна з прахом Кілера в Каплиці передзвонів у місті Окланд, Каліфорнія, США, містить простий напис: "Пізнаєте істину" - слова з біблійної цитати: "Пізнаєте істину, і істина зробить вас вільними" (Ів. 8:32). Бажаючим довідатися більше про цю блискучу людину, рекомендуємо книгу "Людина-детектор брехні" (1984), автором якої є сестра Ленарда Кілера, Елоіз Кілер.
Чи існують у світі бібліотеки детекції брехні?
У світі існує безліч поліграфологічних бібліотек, більшість із яких знаходяться у Сполучених Штатах Америки. Кожний навчальний заклад акредитований APA, наприклад, зобов'язаний мати у своєму розпорядженні бібліотеку детекції брехні. Поліграфологічний інститут Міністерства оборони США володіє найбільшою поліграфологічною бібліотекою у світі, що складається з більше 7000 наукових праць і книг. Компанія АРГО-А володіє найбільшою бібліотекою детекції брехні в Україні. Бібліотека АРГО-А, заснована в 1997 році, має значний фонд матеріалів із питань поліграфології, що налічує понад 300 найменувань книг, брошур, каталогів, періодичних видань, наукових робіт, статистичних даних і відеоматеріалів переважно англійською мовою. Цей показник є вражаючим не лише для України, враховуючи відносно конфіденційну природу сфери детекції брехні та досить обмежений вибір поліграфологічної літератури в усьому світі.
Чи існує у світі музей поліграфів, детекторів брехні?
Українська компанія АРГО-А володіє найбільшою у світі колекцією чорнильних, термальних і комп'ютерних поліграфів різних поколінь та брендів, серед яких 117 історичних детекторів брехні (станом на 29/04/2010) виробництва Lafayette Instrument Company, Stoelting, Associated Research, B&W Associates, Thompson-Metrigraph Instrument Company та інші. Бібліотечний фонд і колекція детекторів брехні компанії АРГО-А постійно поповнюються.
|